HABERLER
Grafik Tasarım
11 Ocak 2017
Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım belkide insanın ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullandığı ilk yöntemdir. Grafik Tasarım ilk çağlarda mağaralara ve taş duvaralara yapılan şekiller ile başlamış olarak kabul edilebilir. Duvarlara uygulanan hayvan figürü yada doğa figürü şeklindeki bu grafik öğeleri grafik tasarımın tarihi gelişimindeki ilk kilometre taşlarındandır.

Grafik tasarım insanlık ihtiyaçları doğrultusunda hızla gelişmiş ve teknolojideki yeniliklerle doğru orantılı olarakta gelişimini sürdürmektedir. Günümüzde ise grafik Tasarım o kadar farklı alanlar halinde yürütülmektedir ki , grafik tasarımın kullanım alanları sayısı bile sürekli olarak artmaktadır.
 

Grafik Tasarım Alanları

 

Tipografi
İllüstrasyon
Karikatür
Serigrafi
Gravür, Klişe, Trio
Afiş, Bilboard, Branda, Pano
Dizgi Kitap Tasarımı
Ambalaj Tasarımı
Stand Tasarımı
Web Tasarımı (Arayüz Tasarımı)
Katalog Tasarımı
İnteraktif Tasarım
Animasyon 3D Tasarım
Fotoğrafçılık
Kurumsal kimlik

 

Günümüzde ise grafik tasarım alalında birçok üniversitede grafik tasarım dalı altında alt alanlarda da ciddi bir eğitim verilmektedir. Birçok grafik alanı artık dijital olarak bilgisayar programları aracılığı ile yapılmaktadır. Bilgisayar grafik tasarım alanına büyük kolaylıklar getirmiştir. 2 yada 3 boyutlu tasarımlar bilgisayar programları aracılığı ile iyi bir eğitim sonrası kolayca yapılabilmektedir.  Grafik tasarım alanında iş imkanları ve grafiker maaşlarının avantajı sayesinde de birçok genç meslek seçimi sırasında bu alana yönelmektedir. Üniversite tasarım bölümünde okumayan ve tasarım konusunda da yeteneği olduğunu düşünen bu alanda bulunan iş imkanlarından yararlanmak isteyenler ise grafik tasarım kursu yada grafik tasarım derlseri alarak bu alanda kendilerini yetiştirmektedir.

Grafik tasarım alalında bir web tasarım firması olarak faaliyet gösteren TTR Bilişim Hizmetleri ağırlıklı olarak web tasarımı ve katalog tasarımı alalında tasarım hizmetleri yapmaktadır.

Web tasarımı, arayüz tasarımı, landing page ( karşılama sayfası tasarımı ) micro site tasarımı web tasarımı altında hizmet verilen tasarım alanlarıdır.

Katalog tasarımı konusunda da broşür tasarımı, logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı ve ambalaj tasarımı da katalog tasarımı alanında yaptıımız diğer tasarım konularıdır.

 

Grafik Tasarım

Firmamız dijital tasarım konusunda faaliyet göstermektedir. Özellikle web sitesi tasarımında güncel trendleri yansıtan, yönetim paneli ile kolayca yönetilebilen web tasarımları hazırlamaktadır. Müşteri beklentileri ve teknolojinin en uygun yorumlanması ile oluşan arama motoru uyumlu web sitesi ile müşterilerimiz yeni müşterilere kolayca ulaşmaktadır. Bu konuda ilgili okulların tasarım bölümlerinden mezun grafikerler ile çalışmaktayız.

Her tasarım alanı farklı disiplinler kullanmaktadır. Web sitesi tasarımı ve katalog tasarımı birbirine benzetilen ancak tamamen farklı disiplinler ile tasarlanabilmektedir.

 

 

( Kısmi Kaynak Wikipedia )

Yukarı Çıkın