HABERLER
Responsive Web Tasarımı
09 Kasım 2016

Responsive Web Tasarımı

Bilindiği üzere yaşadığımız süreç içerisinde web tasarım teknolojileri hızla gelişmektedir. Gelişen teknoloji her geçen gün hayatımıza yenilikler katmakta ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır. İnternet alanında da teknoloji sürekli gelişmekte ve internet ile gündelik hayatımızın birçok işini kolaylıkla yapabilmekteyiz. 


İnternet kullanımın her geçen gün artması farklı farklı özelliklere sahip cihazların hayatımıza girmesi ile mümkün olmaktadır. Her farklı cihaz farklı ekran çözünürlüklerine ve farklı ekran ölçülerine sahiptir. Örnek vermek gerekirse; bir laptop ekranı, bir PC ekranı yada bir akıllı telefon ekran ölçüleri ve ekran çözünürlükleri birbirinden farklıdır. Farklı ekran çözünürlüğü ve farklı ekran ölçüleri ise görüntülenen içeriklerin her ekranda farklı görüntülenmesine sebep olmaktadır. Bir tablet cihazda yatay ve dikey ekran ölçüleri bile farklıdır.
 

Hazırlanan web tasarımlarınında bu kadar farklı özelliklerde cihazlarda görüntülenmektedir. Ancak bu noktada web tasarımı yapım aşamasında referans alınan ekran çöznünürlüğünde sorunsuz görüntülenecek ancak bunun dışındaki ekranlarda ise ya çok büyük yada çok küçük görüntülenecektir. Bu konudaki ugulanan çözüm ise web tasarımının responsive olarak kodlanmasıdır.
 

Responsive web tasarımı için görüntülenecek tüm cihaz ölçüleri, ekran çözünürlükleri için dikkate alnarak responsive kodlama yapılmaktadır. Responsive tasarım ölçüleri ve responsive kodlama ise özellikle css kodlamaya hakim bir personel tarafından yapılmalıdır.

Hazırlanmış olan web tasarımları tasarım aşamasında iken, görüntülenecekleri ekran çözünürlükleri hesap edilerek düzenlenirler. Ayarlanan ekran çözünürlüğü dışındaki çözünürlüklerinde ise, istendiği şekilde görüntülenmiyor olabilir. Bu konuda özellikle web tasarımının görüntülenebildiği cihazların farklılaşması, web tasarımı için responsive dediğimiz özelliğin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Cep telefonları, tabletler, bu cihazların yatay ve dikey pozisyonları, PC ve laptop ekranları hatta eski monitörler olmak üzere oldukça fazla sayıda cihaz tarayıcısı üzerinde web tasarımları görüntülenir.


Web sitesinin tüm cihazlarda kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde kendini düzenlemesi responsive web tasarımı olarak adlandırılabilir. Bu çalışma oldukça dikkatli ve her ekram ölçüsüne göre yapılmalıdır. 


Aynı zamanda responsive tasarım yapılmış olsa bile, web sitesi tasarımında kullanılan menü özellikleri de dokunmatik cihazlara uyumlu olmalıdır. Ekranları dokunmatik olan cihazların desteklemediği bileşenlerin kullanılmaması da şarttır.


Özellikle e-ticaret siteleri, kullanıcıların ev ortamından ve cep telefonu ile bağlanması ile çalıştığından dolayı responsive olarak tasarlanmaktadırlar. Son kullanıcı kitlesini hedefleyen e-ticaret siteleri satış yaptıkları yoğun saatlerin akşam saatleri oldugunu belirtmektedir. Akşam saatlerinde siteyi ziyaret eden kullanıcılar ise genellikle mobil cihaz üzerinden bağlanmaktadırlar. Özellikle arama motoru dostu web tasarımı olarak yapılan web sitelerinin responsive web tasarımı şeklinde kodlanması gerekmektedir.
 

Laptop yada PC üzerinden yapılan ziyaretlerde genellikle kota problemi olmayan wireless internet bağlantısı üzerinden yapılmaktadır. Oysaki mobil cihazlar genellikle kota problemi endişesi olan mobil erişim ile yapılmaktadır. Bu nedenle mobil tasarımlar responsive olarak kodlanan web tasarımı üzerinden eriştiğinde ağır görsel ve video dosyaları görüntülenmeyecek şekilde siteye erişim sağlamalıdır.
 

Responsive Web Tasarımı

 


Responsive Tasarım Örnekleri


Web tasarım örnekleri sayfamızda bulunan web sitesi örnekleri arasında müşterilerimizin talepleri doğrultusunda responsive olarak web sitesi kodlaması yapılmakradır.
 

Web tasarımı örnekleri arasında üzerinde "RESPONSIVE TASARIM" ibaresi bulunan web tasarımları responsive web tasarım örnekleridir. Responsive web tasarımı laptop ekranının küçültülmesi durumunda da ekran ölçüsüne göre ayarlamaktadır. Web tasarımı sadece mobil.alanadı.com gibi adresten ziyaret edildiğinde farklı bir mobil sayfa açıyorsa buna responsive web tasarımı değil, mobil uyumlu web tasarımı demek daha yerinde olaaktır.

 

Yukarı Çıkın