Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı
Katalog Tasarımı Hizmeti;

Katalog TasarımıKatalog Tasarımı  sayfa sayısı kaç olursa olsun bilindiği üzere firmalar için tanıtım konusunda vazgeçilmezdir. Katalog firmanın kurumsal bilgilerini anlatmak amacıyla hazırlanıyorsa kurumsal katalog, firmanın ürün yada hizmetlerini tanıtmak amacıyla hazırlanıyorsa ürün katalogu olarak adlandırılabilir. Katalog tasarımı kesinlikle masaüstü yayıncılık kurallarını bilen bir grafik ekibi ile hazırlanmalıdır. Katalog Tasarımı ve web tasarımı tasarım içerikli bir çalışma gibi görünüyor olsada birbirinden tamamen farklı kuralları olan tasarım çalışmasıdır.Katalog tasarımında yüksek çözünürlükte baskı teknolojisine uygun görsellerin kullanılması gerekmektedir. Web Tasarımında ise 72 dpi çözünürlük kullanılmakta yüksek çözünürlükte görsel kullanımından kaçınılmaktadır.

Kurumsal yada ürün katalogu yaptırmak için öncelikle katalogta kullanılacak metin ve görsellerin hazırlanması faydalı olacaktır.

Müşterilerimiz için tasarladığımız kataloglar, ister ürün katalogu olsun ister kurumsal katalog olsun öncelikle kurumsal kimlik öğelerine dikkat edilerek dizayn edilmektedir.  

Katalog tasarımı, baskı kalitesi, görsel tasarımı, ürün fotoğraf çekimi,kullanılan geniş içerik ile beraber bir bütündür. Tasarlanan katalogları baskı öncesi bilgisayar ortamında tekrar baskı onayı için müşterilerimize sunarak baskı öncesi katalog üzerindeki olası hataların giderilmesi sağlanmaktadır.

Oluşan katalog tasarımlarının ihtiyacı olacak, kısmi lak uygulaması, selefon kaplaması, cilt şekli ( tel zımba, omega dikiş, dikiş vb...) belirlenerek kataloğun hem daha kullanışlı olması hemde oluşturacağı etki artırılmaktadır. Tüm hazırlık ve kontroller sonrası kataloglar anlaşmalı matbaa tesislerinde basılmaktadır. 

Katalog Tasarımı anlaşmalı matbaa tesislerinde yapılan katalog basımı sonrası şirket adresinize kadar teslim edilmektedir. İstanbul dışı müşterilerimizin katalogları ise tercihlerine göre kargo seçeneği ile adreslerine teslim edilmektedir.

 

Katalog Tasarım Fiyatları

 

Katalog tasarım  fiyatları birçok firma tarafından çok sıkı pazarlık sonrası en uygun fiyata sunulan katalog tasarım teklifin değerlendirilmesi şeklinde sonuçlandırılmaktadır. Oysaki katalog tasarımı sadece kağıt gramajı incelenerek belirlenemez, katalogta kullanılacak içeriğe göre gereken fotğraf çekimleri, kataloğun kullanılacağı platformlar ( e-katalog, dijital katalog vb...) önemlidir. Katalog tasarımı teknik tablolar içeren bir iç sayfalara sahipse ve bu tabloların tasarıma aktaımı yapılacaksa bu katalogun tasarım fiyatı ile iç sayfalarında büyük görseller içeren bir katalogun tasarım fiyatı farklı olacaktır.

Katalog tasarımını yapacak uzman bir grafiker tarafından tasarlanacak katalog ile internetten indirilmiş hazır bir tasarımın uygulanacağı yada henüz grafikerliğe yeni başlamış bir grafikerin tasarlayacağı katalogun hem tasarım kalitesi hemde fiyatnın aynı olması beklenemez.

Firmanızı temsil edecek, verdiğiniz kişilere firmanızın ciddiyetini etkili bir şekilde anlatacak şekilde dizayn edilen katalog tasarımı gerçek bir katalog tasarımıdır. Tasarımda kullanılan imajlarda deformayon olan, çözünürlük sorunu olan yada imla hataları barındıran bir katalog tasarımı firmayı tanıtmak yerine prestij kaybı yaşamasına sebep olabilecektir. Bu nedenle katalog tasarımı konusunda deneyimli, baskı kalitesinde ve zamanlamada size sorun yaşatmayacak bir tasarım şirketi ile çalışarak bir katalog tasarımı yapılması faydalı olacaktır.

Katalog fiyatları yukarıda anlatılanlardan sonra pahalı olmalı anlamı anlaşılmamalıdır. Katalog fiyatlarını TTR Bilişim Hizmetleri olarak nasıl hesapladığımızı sizlere anlatmak isteriz.

Katalog fiyat teklifi sunmadan önce ihtiyaç duyulan sayfa sayısı belirlenmekte içerik olarak kullanılacak görsel yada içerik oluşturma ihtiyacı varmıdır bunlar belirlenmektedir. Gerekmesi durumunda profesyonel fotoğraf çekim hizmetimiz ile görsel oluşturabilmekteyiz. Tüm bunların ışığında anlaşmalı matbaa tesislerinden alınacak katalog baskı fiyatına tasarım ve içerik oluşturma maliyetleri eklenerek katalog fiyat teklifi sunulur.

Katalog tasarımı ile katalog fiyatları arasında büyük bir ilgi vardır. Katalog tasarımı tamamen tasarımcının yetenekleri ile doğru orantılıdır. Tecrübeli ve tasarım programlarını kullanmayı iyi bilen bir tasarımcı ile henüz tasarımcılığıa yeni başlamış bir grafikerin tasarım kalitesi de tasarım çizgisi de farklı olacaktır. Bu farklılık direk olarak katalog tasarım fiyatlarını etkiliyor olacaktır.

 

Kurumsal Kimlik Çalışması


Kurumsal kimlik çalışması, bir kurumun kimliğini yansıtacak renk ve şekiller ile yapılacak grafik tasarım çalışmalarının bütünü olarak ifade edilebilir. Kurumsal kimlik çalışması kapsamında kurumun sektörü, vizyonu gibi birçok değer göz önünde bulundurulmalıdır. Kurumsal kimlik çalışması kapsamında firmaya logo tasarımı, katalog tasarımı, broşür tasarımı, antetli kağıt tasarımı, diplomat zarf tasarımı, ve firmada kullanılan her türlü materyalin tasarımı yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan örnek vermek gerekirse makina tanıtım kartı, iş elbiseleri de kurumsal imaj açısından aynı çizgide tasarlanmalı ve bu tasarımlar her türlü materyale uygulanarak kurumsal kimlik çalışması tamamlanmalıdır.

Kurumsal kimlik tasarımı yapılırken katalog tasarımı da kurumsal olarak yapılabilir. Ayrıca özellikle logo ve kurumsal font seçiminde ise dikkatli olunmalıdır. Her yerde uygulanabilir ve her ortamda kolaylıkla kullanılabilir şekilde tasarımlar oluşturulmalıdır.

Kurumsal kimlik çalışması kapsamında katalog ve broşür tasarımları da yapılması durumunda daha uygun katalog tasarım fiyatları elde edilebilir. Kurumsal kimlik tasarımı için şirketi temsil eden herseyin kapsanması gerekse de sadece ihtiyacınız olan tasarımlar yapılarak ta kurumsal kimlik oluşturulabilir.

Katalog Tasarımı Baskı yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar


Katalog tasarımı yapıldıktan hemen sonra baskı yapılabileceği gibi tasarım tarafımızdan da baskıya gönderilebilir. Kurumsal kimlikte oldugu gibi Katalog tasarımında da kullanılan pantone kodları ile tüm katalogların aynı renk ve tonlarda olmasına dikkat edilmelidir. Katalog tasarımında kullanılan pantone kodları ile katalogunuzu ne zaman baskıya verirseniz vern tamamının aynı renk ve tonlarda olmasını sağlayabilirsiniz. Katalog baskısı yapıldıktan sonra baskı teknolojisi ilede direk alakalı olan bir durum, katalogların üsttekilerdeki renkler ile alt tarafta olanların aynı renk tonlarına sahip olmamasıdır. iki katalogtaki kırmızı renkleri yanyana getirdiğinizde ikisininde farklı kırmızı olma durumu söz konusu olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için baskı teknolojisi yüksek makinalarda katalog basımı yatırmaya özen gösterilmelidir.

Bir farklı durum ise katalogların farklı zamanlarda basıldığı zaman oluşan farklı renk tonlarıdır. Bu durumda ise pantone kodlarının belirlenmesi ve ikinci baskı öncesi katalog basım tesisine bir önceki katalogdan bir örneğin gönderilmesidir. Böylelikle tüm katalogların aynı tonlarda olması sağlanabilir.
 


TTR Bilişim , Katalog Tasarımı Hizmetleri


Katalog tasarımı ve baskı işleri konusunda hızlı ve kaliteli baskı işi yapan matbaalarla anlaşmalı olarak katalog baskısı, broşür baskısı, dosyalık baskısı ( sunum dosyası) gibi yukarıda kurumsal kimlik başlığı altında da açıklandığı gibi tüm matbaa ürünlerinin baskı ve tasarımını yapmaktayız.

Müşterilerimize çalışma öncesi çeşitli katalog tasarımı  örnekleri sunarak katalog tasarımı konusunda karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunulmaktadır.

Katalog ihtiyaçlarınız için satış temsilcimizle irtibata geçerseniz, size katalog özellikleri, katalog örnekleri ve katalog fiyatları konusunda çözüm önerileri sunacaktır. 

Anlaşmalı çalıştığımız matbaa tesislerinin yüksek baskı kalitesi ve teknolojik makinaları sayesinde katalog baskı süreleri çok kısadır. Genellikle son ana fuar öncesi yada ihtiyaç halinde en sona bırakılan katalog basımı hep ya çok zor yetişmekte yada geç kalmaktadır. Ancak yüksek baskı hızına sahip baskı makinaları sayesinde bu tip gecikmelerde tolere edilebilmektedir.

Baskı sonrası katalogunuzu dijital olarakta teslim etmekteyiz. Dijital katalogunuzu web sitenizde de kullanabilirsiniz.Teslim edilen dijital katalog PDF formatında ve çevirmeli katalog şeklinde de olabilmektedir.

Dijital katalog üzerinde de kelime ile arama yapılabilmektedir. Yeni sürüm dijital katalog versiyonumuzda bu ve benzeri birçok kolaylık bulunmaktadır. Özellikle aranılan ürüne direk ulaşım sağlaması bakımından kelime ile arama yapılıyor olması büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

 

İhtiyaç duyduğunuz katalog sayfa sayısı ve özellikleri ne olursa olsun, katalog tasarımı ve basımı konusunda bize ulaşıp uygun fiyatlara katalog basımı yaptırabilirsiniz. Bizlere hızlıca ulaşabileceğiniz 0 216 355 75 37 nolu telefonlarımız mesai saatleri içinde her türlü katalog siparişi için kullanılabilir.


Katalog Tasarımı Hakkında Genel Bilgi


Katalog tasarımı, firmanız için sadece bir tasarımın kağıda basılmasından çok daha fazla öneme sahiptir. Siz bir iş görüşmesi yada toplantısı sırasında katalog yada sunum dosyanızı verirsiniz. Görüşme sonrası ise sizi katalogunuz baskı kalitesi ve tasarımı ile temsil edecektir. Fİrmanızı iyi ifade eden firmanızın pozitif yanlarını etkileyici şekilde yansıtan bir katalog tasarımı ve baskısı O işi almanızda bir etken olacaktır. 

Bir fuar yada farklı kaynaklardan sizin katalogunuza ulaşan potansiyel bir müşterinize ise sizi katalogunuz tek başına temsil edecektir. Baskısı kötü, fotoğrafları yeterince net olmayan yada içerik ve görsellik yönüyle zayıf bir katalog tasarımı sizin o işi kaybetmenize sebep olabilir. Oysaki içeriği ve görselliği iyi planlanmış, grafik tasarımında ise etkilyici ve işinizi ön planda sunan bir katalog hem kurumsal imajınızı artıracak ve belkide işi almanıza sebep olacaktır. 

Yukarıda anlattığımız 2 katalog arasında kağıt gramajları açısından bir fark olmayabailir. Katalog tasarımında, katalog fiyatları açısından bir araştırma yapılırken genellikle ölçüt sayfa sayısı ve kağıt gramajına göre verilen katalog fiyatlarıdır. Oysaki katalog tasarımı konusundaki yukarıda anlatılanlardanda anlaşılacağı gibi dikkat edilmesi gereken unsurlar başkadır. Ve bu unsurlar katalog tasarımında katalog fiyatından daha büyük öneme sahiptir. 

Katalog tasarımı yaptırırken mümkün oldugunda ucuza bir katalog tasarımı yaptırmanın peşinde olmak yerine tavsiyemiz, sizi iyi yansıtacak görselliğe sahip bir katalog tasarımı yaptırmanızdır. Katalog tasarımı konusunda örnek tasarımlar öncelikle incelenmeli, nasıl bir tasarım yapılabileceği ile alakalı görüşmeler yapılmalı ve bu işi iyi yapacağına ikna olduğumuz tasarım firması ile katalog fiyatlar üzerine konusulmalıdır.


Unutmayalım ki katalog tasarımı siz yokken sizi temsil eden bazen hayati öneme sahip tanıtım materyalidir.Aşağıdaki şemadan katalog tasarımı örneklerimize, katalog tasarımı yapılırken hangi planlama ile çalıştığımızı ve ihtiyacınız olan katalog tasarımı ile alakalı katalog fiyat teklifi formuna ulaşabilirsiniz. 


Yukarı Çıkın